CBD

Endokanabinoidní systém

timme cbd endakanabinoidni system

Starověké indické ajurvédské a tradiční čínské lékařské texty doporučily konopí pro léčbu různých onemocnění. Vědecké vysvětlení účinků konopí však přišlo poměrně nedávno. V 80. letech vědci začali zjišťovat, jak konopné extrakty ovlivňují lidské tělo. 

V roce 1988 vědci z Lékařské fakulty Univerzity v Saint-Louis vynalezli neuroreceptorové lokality v mozku, které reagují na sloučeniny konopí. Vědci je přezdívali „kanabinoidní receptory“. Později vědci zjistili, že kanabinoidní receptory jsou nejpočetnějším typem neuroreceptorů v mozku.

Endokanobinoidní systém v lidském těle

Předcházející obrázek detailněji poukazuje na rozložení receptoru endokanabinoidního systému v lidském těle:

 • CB1: receptory jsou soustředěné v mozku, centrální nervové soustavy, ale jsou i přítomné v některých nervech a orgánech
 • CB2: receptory jsou většinou v periferních orgánech, zejména v buňkách spojených s imunitním systémem
 • TRPV1: receptory jsou koncentrované v krvi, kostech, dřeni, jazyku, ledviny, játra, žaludek, vaječníky
 • TRPV2: receptory jsou koncentrované v kůži, svalech, ledviny, žaludku a plíce
 • GPR18: receptory se nacházejí především v kostní dřeni, slezinách a lymfatických uzlinách a v menší míře jsou ve varlatech
 • GPR55: receptory se nacházejí v kostech, mozku (převážné mozeček), tenkém střevě-lačníku (jejunum) a bedrovníku (ileum)
 • GPR119: receptory se nacházejí v malém množství převážně v pankreatu a střevním traktu

Vědci vynalezli CB1 receptory. O dva roky později se kódovali sekvence DNA pro kanabinoidní receptory, přitom objevili druhý typ kanabinoidních receptorů, CB2. Tyto receptory CB2 existují v celém imunitním a periferním nervovém systému (orgány jako slezina a mandle jsou bohaté na receptory CB2).

Původně kanabinoidní receptory se dnes nazývají receptory CB1. Lidská pokožka obsahuje receptory CB1 aj CB2, díky čemuž jsou konopné přípravky účinné při lokalizovaných bolestech a kožních podmínkách.

Termín „endokanabinoidní systém“ je od roku 1992, kdy Dr. Allyn Howlett a Dr. William Devane objevili první endokanabinoid, N-arachidonoyletanolamine. Lékaři nazvali sloučeninu „anandamid“ v sanfranciském slově „ananda“, což znamená „blaženost“. V našem slovníku by jeho synonymem bylo ještě více radosti nebo potěšení.

Po objevení několika dalších kanabinoidů vědci začali tušit, že existuje unikátní systém, který pomáhá regulovat širokou škálu funkcí těla, včetně:

 • spánkového cyklu
 • imunitních funkcí
 • metabolismu a chuti k jídlu
 • reprodukčních funkcí
 • regulaci nálady
 • bolesti
 • paměti

Lékaři tuto síť symptomů nazvali „endokanabinoidní systém“.

Zatímco v lidském těle existuje mnoho kanabinoidních receptorů, dva nejznámější jsou kanabinoidní receptor 1 (CB1), který je důležitější pro centrální nervový systém, a kanabinoidní receptor 2 (CB2), který se aplikuje na imunitní systém.

Všechny tyto informace nás vedou k přemýšlení o možnostech, které nám znalost existence endokanabinoidního systému v lidském těle nabízí, stejně jako jeho použití. Vědci po celém světě pokračují ve svém výzkumu. Budoucnost jistě ukáže potenciál získaných zkušeností, ale to se neuskuteční bez jejich tvrdé práce v laboratořích, před klinických a klinických studiích. 

Vše však naznačuje, že lidstvo má na dosah jiné možnosti při léčbě mnoha zdravotních problémů a boji proti stresu, který je bohužel součástí dnešního uspěchaného času. Stres ovlivňuje naši psychiku, a to zase ovlivňuje naše somatické zdraví.  Kromě prevence, která je více než nutná, však můžeme sáhnout nejen po řešeních léků, ale i po dalších řešeních.

Comments

There are no comments yet.

Napiš komentář